COMUNITATE

Colegiul Național “Iancu de Hunedoara” și Liceul “Mircea Eliade” din Lupeni, în sferturile de finală ale concursului „Citești și câștigi“

Colegiul Național “Iancu de Hunedoara” și Liceul “Mircea Eliade” din Lupeni, în sferturile de finală ale concursului „Citești și câștigi“

O nouă etapă de calificări a concursului de cultură generală “Citești și câștigi”, organizat de Biblioteca Județeană „Ovid Densusianu” Hunedoara-Deva, a avut miercuri, la Complexul Deva Mall, gazda competiției.

S-au disputat două confruntări, între licee din grupele III și IV ale competiției.

În prima partidă s-au întâlnit echipele Colegiului Național Sportiv „Cetate” din Deva și Colegiului Național „Iancu de Hunedoara” din Hunedoara, din grupa III. Confruntarea a fost câștigată de elevii din Hunedoara, cu scorul 3-0.

În al doilea „meci” de cultură generală s-au întâlnit elevii de la Liceul Teoretic „Mircea Eliade” din Lupeni și Liceul Tehnologic „Grigore Moisil” din Deva. Victoria a revenit echipei din Valea Jiului, cu 3-0.

Echipa CN „Iancu de Hunedoara” a câștigat grupa a III-a și s-a calificat în sferturile de finală ale competiției.

Grupa IV a fost câștigată de echipa Liceului Teoretic „Mircea Eliade” , care va merge și ea mai departe în sferturile de finală.

Echipele celor patru licee care au participat la runda a 8-a a concursului.

Colegiul Naţional Sportiv „Cetate” Deva

Profesor coordonator: NICOLETA LUNGU

Echipa

1. FODOR ANDREI

2. IANCHIŞ DENISA

3. IOVAN LOREDANA

4. MOGA ANDRADA

5. MUNTIAN PARASCHEVA

6. SABO NIKOLETTA

7. VELCELEAN DAIANA

Colegiul Naţional „Iancu de Hunedoara” Hunedoara

Profesor coordonator: LOREDANA VÂTCĂ

Echipa

1. MANDACHE GABRIELA

2. MUNTEAN ADRIAN

3. ORZAN FILIP DIONISIE

4. PAVEL MIHAI

5. TALPOŞ ALEXANDRA BIANCA

6. VARGA ALEXANDRA

7. VASIU ADRIAN DANIEL

Liceul Teoretic „Mircea Eliade” Lupeni

Profesor coordonator: ANCA HAMZ

Echipa

1. BĂLĂNICĂ DARIUS

2. GĂMAN BOGDAN

3. GIOTTA TAMARA

4. JARCĂ DENISA

5. MARCU ŞTEFANIA

6. MOLDOVAN ANDREEA

7. RĂCOL BIANCA

Liceul Tehnologic „Grigore Moisil” Deva

Profesor coordonator: CAMELIA ELENA VULEA

Echipa

1. BUZA ALEXANDRU

2. IONESCU TAMUS

3. LĂPĂDUŞ MĂDĂLINA

4. MATEŞ MARIA

5. SUBA OANA

6. SUCIU ROXANA

7. SUSAN MIRCEA

Dați click AICI pentru a vedea mai multe fotografii din timpul concursului.

Următoarea rundă de calificări va avea loc în 22 aprilie, când se vor confrunta echipele Colegiului Tehnic „Mihai Viteazu” din Vulcan și Colegiului Național „Carmen Sylva”din Petroșani (ora 13.00) și echipele Liceului de Arte „Sigismund Toduță” din Deva și Colegiului Național „Sabin Drăgoi” din Deva (ora 15.00).

Concursul de cultură generală “Citești și câștigi” este organizat de Biblioteca Județeană “Ovid Densusianu” și se desfășoară până în iunie 2015.

Participă 18 licee din județul Hunedoara:

Colegiul Național „Avram Iancu” din Brad

- Colegiul Național „Carmen Sylva”din Petroșani

- Colegiul Național „Decebal” din Deva

- Colegiul Național „Iancu de Hunedoara” din Hunedoara

- Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Petroșani

- Colegiul Național „I.C. Brătianu” din Hațeg

- Colegiul Național „Sabin Drăgoi” din Deva

- Colegiul Național de Informatică „Traian Lalescu” din Hunedoara

- Colegiul Național Sportiv „Cetate” din Deva

- Colegiul Tehnic „Matei Corvin” din Hunedoara

- Colegiul Tehnic „Transilvania” din Deva

- Colegiul Tehnic „Mihai Viteazu” din Vulcan

- Colegiul Tehnic Energetic „Dragomir Hurmuzescu” din Deva

- Liceul de Arte „Sigismund Toduță” din Deva

- Liceul Tehnologic „Constantin Bursan” din Hunedoara

- Liceul Tehnologic „Grigore Moisil” din Deva

- Liceul Tehnologic „Nicolaus Olahus” din Orăștie

- Liceul Teoretic „Mircea Eliade” din Lupeni

Fiecare echipă este formată din cinci elevi (un lider și patru coechipieri), doi elevi rezervă și un profesor-coordonator. Concursul a debutat miercuri, 4 martie 2015, iar finala mare va avea loc în data de 10 iunie 2015. În cadrul grupelor preliminare vor avea loc trei confruntări și doar o singură echipă se va califica mai departe. În cazul unei situaţii de egalitate la puncte, la finalul confruntărilor din grupe, echipa cu cel mai mare număr de răspunsuri corecte va trece în etapa următoare.

Cele șase echipe care au ajuns în sferturi vor fi împărţite, prin tragere la sorţi, în două grupe. Din sferturi se vor califica în semifinale primele două clasate din fiecare grupă.

În semifinale, prima echipă clasată din grupa A se va confrunta cu echipa situată pe locul doi în grupa B, iar ocupanta locului doi din grupa A va întâlni echipa clasată pe locul întâi din grupa B.

Echipele câştigătoare din semifinale se vor întâlni în finală, iar celelalte două îşi vor disputa locul 3.

Se vor adresa întrebări cu patru variante de răspuns, din care doar o variantă este corectă, şi întrebări cu răspuns Adevărat/Fals, din cinci domenii: Științe, Artă/Sport, Literatură, Geografie și Istorie.

Concursul este organizat cu sprijinul Consiliului Județean Hunedoara, al următorilor sponsori:

- CARPATCEMENT HOLDING SA

- COMPLEXUL DEVA MALL

- FUNDAȚIA MEREU APROAPE

- TOP TECH DEVA

- VODAFONE

și în parteneriat cu Inspectoratul Școlar al județului Hunedoara.

Echipele câștigătoare vor fi recompensate cu importante premii, astfel:

- Locul I – 8 biciclete

- Locul II – 8 tablete

- Locul III – 8 telefoane mobile și 8 cartele telefonice

La acestea se adaugă cărți, diplome, trofee și premii surpriză care vor fi atribuite elevilor participanți prin tragere la sorți chiar în ziua finalei.

GRUPELE

Grupa I

Liceul Tehnologic „Nicolaus Olahus” din Orăștie

Colegiul Național „Avram Iancu” din Brad

Colegiul Tehnic „Matei Corvin” din Hunedoara

Grupa II

Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Petroșani

Colegiul Tehnic „Transilvania” din Deva

Colegiul Național „Decebal” din Deva

Grupa III

Colegiul Național Sportiv „Cetate” din Deva

Colegiul Național de Informatică „Traian Lalescu” din Hunedoara

Colegiul Național „Iancu de Hunedoara” din Hunedoara

Grupa IV

Liceul Teoretic „Mircea Eliade” din Lupeni

Colegiul Tehnic Energetic „Dragomir Hurmuzescu” din Deva

Liceul Tehnologic „Grigore Moisil” din Deva

Grupa V

Colegiul Tehnic „Mihai Viteazu” din Vulcan

Liceul Tehnologic „Constantin Bursan” din Hunedoara

Colegiul Național „Carmen Sylva”din Petroșani

Grupa VI

Liceul de Arte „Sigismund Toduță” din Deva

Colegiul Național „I.C. Brătianu” din Hațeg

Colegiul Național „Sabin Drăgoi” din Deva

ECHIPELE PARTICIPANTE (plus cele patru care au participat la etapa de miercuri, 8 aprilie)

Colegiul Naţional de Informatică „Carmen Sylva” Petroşani

Profesor coordonator: ANA-MARIA LAZĂR

Echipa

1. BADEA ANAMARIA LUISA

2. BERINDEA SERGIU

3. BALINT REMUS

4. DOROFTEI CĂTĂLINA

5. DUMACHIN DIANA

6. ISTRATE DRAGOŞ

7. SÎRBU CLAUDIU

Colegiul Naţional de Informatică „Traian Lalescu” Hunedoara

Profesor coordonator: SORINA DAN

Echipa

1. ANTON LUCIAN

2. BARBANŢAN EDIT

3. MATE ALEXANDRU

4. OPRINESC ANAMARIA

5. PELLE ROBERT

6. SANDU IULIA

7. TOMA VALENTIN

Colegiul Naţional „Decebal” Deva

Profesor coordonator: FILIP DENISIU

Echipa

1. FARCAŞ RAREŞ

2. OIEGAR RUXANDRA

3. PĂRĂOAN ANDREEA VIOLETA

4. SPUNEI ANDREI

5. TRIFON MARIA

6. UDREA ALEXANDRU

7. VASIU MIRUNA

Colegiul Naţional „I. C. Brătianu” Haţeg

Profesor coordonator: GABRIELA SIMONA OPRINESC

Echipa

1. DUŢU COSTIN

2. GONGEANU MĂDĂLIN

3. HIBAIS ANDREEA

4. ISPAS IULIANA

5. MOGA ALBERTO

6. UNGUREANU ALEXANDRA

7. ZAHARIE IOSIF MIHAI

Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Petroşani

Profesor coordonator: ALINA ELENA DOBRIŢA

Echipa

1. ANDREI EDENA

2. CONSTANTIN CRISTIAN

3. GURLUP MIHAI

4. KADAR LARISA

5. MOLDOVAN ANDREEA

6. NAGY RAYMOUND MICHAEL

7. PASĂRE ADRIANA

Colegiul Naţional „Sabin Drăgoi” Deva

Profesor coordonator: IRINA BOTICI

Echipa

1. BUCIU VICTOR

2. GHEORGHIŢĂ ANCA

3. MANEA RĂSVAN

4. POENAR RALUCA MIHAELA

5. SAS ALEXANDRA

6. TUDORACHE ALEXANDRA

7. VIŞĂNESCU DARIA IOANA

Colegiul Naţional „Avram Iancu” Brad

Profesor coordonator: LIVIA COROI

Echipa

1. AVRAM ROXANA MARIA

2. BÂRNA ALEXANDRA MARIA

3. FILIP MONICA MIHAELA

4. NARIŢA MARIAN

5. RĂPCĂU TEODORA ELENA

6. SEREŞ MAIA ALEXANDRA

7. STOICA VANESA

Colegiul Tehnic Energetic „Dragomir Hurmuzescu” Deva

Profesor coordonator: LAURA DANC

Echipa

1. BOLDURA LIANA ALINA

2. CUCU EDUARD AURELIAN

3. NICULA SORINA MARIA

4. PANŢA ALIN CĂTĂLIN

5. POPA DENISA MĂDĂLINA

6. ŞERBAN ALEXANDRU EMANUEL

7. ŞERBAN CĂTĂLIN FLORIN

Colegiul Tehnic „Mihai Viteazu” Vulcan

Profesor coordonator: Lucian Laba

Echipa

1. ANDONE BOGDAN ENGELBERT

2. CRISTIŞOR ANDRA

3. DOLCU FLAVIUS NELUŢU

4. GANTA SEBASTIAN

5. RAICU ANCA MARINA

6. TOPUZU ANDI RĂZVAN

7. MARIN BIANCA ALEXANDRA

Colegiul Tehnic „Transilvania” Deva

Profesor coordonator: RĂZVAN FLOCAN

Echipa

1. PODELEAN LAURA

2. COSTEA CIPRIAN

3. ACHIM CĂTĂLIN

4. DAVID ANDREEA

5. SOMAN MIHNEA

6. CUCEU RAREȘ

7. BICU OANA

Colegiul Tehnic „Matei Corvin” Hunedoara

Profesor coordonator: ADINA LAURA BĂCEAN

Echipa

1. BARBONI ION CRINIŞOR

2. CHEREJI CRISTINA ELENA

3. CIOBANU DENIS

4. GEAMPANĂ ALEXANDRU

5. OCHENATU FLORINEL

6. SILION ROBERT MIHAI

7. ŞERBAN ANA MARIA

Liceul de Arte „Sigismund Toduţă” Deva

Profesor coordonator: VALENTIN BORCA

Echipa

1. BOITI SAMUEL

2. HAN ROLAND

3. DABIJA ALEXANDRA

4. GLIGOR VLAD

5. OROS CARLA

6. STAN ALEXANDRA

7. TRADNIK PETER IOAN

Liceul Tehnologic „Constantin Bursan” Hunedoara

Profesor coordonator: OLIMPIA CRISTESCU

Echipa

1. CĂLIN GABRIELA

2. CRIŞAN MIRUNA

3. MĂNDESCU CARLOS

4. MORAR CRISTIAN

5. PARTENE COSMIN

6. PĂTRAŞCU ANDREEA

7. PREJBAN PATRISIA

Liceul Tehnologic „Nicolaus Olahus” Orăştie

Profesor coordonator: Elena Claudia Graure

Echipa

1. ALBU ALIN NICOLAE

2. BARSTAN ANDREI IOAN

3. COMĂNICI IONUŢ

4. LINUL ALINA LILIANA

5. LINUL REBECA SIMONA

6. MAREŞ ALEXANDRA IULIANA

7. SECHEL MARIANA VALERICA

Click to add a comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

3 × 2 =

Poți folosi aceste etichete și atribute HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

COMUNITATE

Mai mult in COMUNITATE

marcel laptes

Etnologul Marcel Lapteș, aniversat de Biblioteca Județeană din Deva

HunedoaraMea.ro21 iulie 2017
afis zilele hunedoarei

PHOENIX, CARLA’S DREAMS și DEEPCENTRAL, la „Zilele Hunedoarei”. Șapte zile de concerte, spectacole și competiții sportive. Vezi programul evenimentului

HunedoaraMea.ro17 iulie 2017
Festivalul dinozaurilor

Festivalul Dinozaurilor 2017, trei zile de evenimente pentru toate vârstele

HunedoaraMea.ro11 iulie 2017
dumitru dumitrescu

Dumitru Dumitrescu, sonetist (A)

HunedoaraMea.ro7 iulie 2017
bacalaureat

REZULTATE BACALAUREAT 2017. Aproape 70 la sută dintre absolvenții hunedoreni au promovat examenul

HunedoaraMea.ro5 iulie 2017
examene

Cine sunt absolvenții de liceu care au obținut media 10 la bacalaureat în județul Hunedoara

HunedoaraMea.ro5 iulie 2017
biblioteca judeteana

Stand de carte cu vânzare al Grupului Editorial TREI, la Biblioteca Județeană

HunedoaraMea.ro5 iulie 2017
exponat muzeu

O icoană pe sticlă cu sfântul prooroc Ilie, exponatul lunii iulie la Muzeul din Deva

HunedoaraMea.ro5 iulie 2017
Biblioteca

Lansare de carte a poetului Dumitru Dumitrescu. Eveniment organizat de Biblioteca Județeană

HunedoaraMea.ro3 iulie 2017

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Hunedoaramea.ro - Toate drepturile rezervate