ACTUALITATE

Dorin Gligor și-a dat demisia din PNL: „Ce facem astăzi? O vasalitate față de PSD, o… viermuială cu cei de la ALDE”

Dorin Gligor și-a dat demisia din PNL: „Ce facem astăzi? O vasalitate față de PSD, o… viermuială cu cei de la ALDE”

Dorin Gligor și-a dat demisia din Partidul Național Liberal. Anunțul a fost făcut astăzi, în cadrul unei conferințe de presă, susținută la Deva. În urma demisiei din partid, Dorin Gligor își pierde și calitatea de consilier județean.

„M-am înscris în acest partid în rumă cu 18 ani și am crezut enorm în acest proiect politic numit <Unificarea dreptei românești>. Românii ne-au apreciat pentru asta, dar ce-a urmat ulterior a făcut să nu mă mai regăsesc în această structură politică”, a declarat Gligor.

„Partidul e marcat astăzi de un autism evident, de lipsa competiției în interiorul partidului, de lipsa dialogului bazat pe argumente. Rămân fidel politicii de construcție, rămân fidel politicii, ca și garant al sistemului democratic și, sigur, politica să fie motor al comunităților noastre și nu un mecanism de frânare. Toate aceste derapaje au fost sancționate de electorat în ultima perioadă de timp. Dar electoratul ne-a dat un mandat ferm. Să facem opoziție. Ce facem astăzi? O vasalitate față de PSD, o… viermuială cu cei de la ALDE. Ori nu mă mai regăsesc în acest mod de a face politică”, a mai adăugat Gligor.

Întrebat dacă va candida la alegerile pentru funcția de primar la Deva, Dorin Gligor a răspuns că „Au fost dezbateri în partid (…) dar, în PNL, până la urmă lucrurile s-au tranșat, PNL-ul își dorește ca una, două sau trei persoane să aibă primarul lor”.

Despre migrarea la alt partid, fostul co-președinte al PNL Hunedoara a spus „Astăzi nu”.

Click to add a comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

10 − 2 =

Mai mult in ACTUALITATE

Deva, primul oraș din județ care a emis cartea electronică de identitate

HunedoaraMea.ro5 iunie 2025

Casa Vulcanilor, exemplu de bune practici la Bienala de Arhitectură de la Veneția

HunedoaraMea.ro26 mai 2025

Primăria Deva a lansat proiectul „Tineret pentru viitor”, un sprijin pentru peste 1.500 de copii și tineri

HunedoaraMea.ro20 mai 2025

A 6-a ediție a Expoziției Internațională INVENTCOR, la Deva

HunedoaraMea.ro1 aprilie 2025

Secția de votare de la Grădiniţa cu Program Prelungit nr. 7 din Deva, mutată la Palatul Copiilor

HunedoaraMea.ro1 aprilie 2025

Cel mai mare parc fotovoltaic administrat public din județ va fi construit la Petrila

HunedoaraMea.ro28 martie 2025

Finanțare pentru noi investiții la Spitalul Județean din Deva și Sanatoriul de Pneumoftiziologie din Brad

HunedoaraMea.ro26 martie 2025

Peste 70% din bugetul municipiului Hunedoara pe acest an, alocat pentru investiţii pentru comunitate

HunedoaraMea.ro13 martie 2025

Geoparcul Internațional UNESCO Țara Hațegului, prezent la Paris, la întâlnirea Rețelei Europene a Geoparcurilor în an aniversar

HunedoaraMea.ro10 martie 2025