COMUNITATE

Remiza nimănui! FC Hunedoara – Naţional Sebiş 1-1, în prima etapă a returului

Trupa de pe Cerna a debutat în returul Ligii a III-a, seria a IV-a, cu un rezultat de egalitate pe teren propriu, scor 1-1, în faţa lui Naţional Sebiş. Rezultatul nu ajută niciuna dintre combatante, distanţa faţă de primul loc mărindu-se pentru ambele grupări.
Hunedorenii au început entuziast duelul cu echipa arădeană şi în primele cinci minute au avut două ocazii de a marca. Mai întâi, Bloj a întors în mijlocul careului o pasă venită de la Bozian, dar Lazea a întârziat şutul şi a fost blocat. Peste doar un minut, decarul gazdelor, Bogdan Bozian, a executat excelent o lovitură liberă de la 22 de metri dar mingea a întâlnit stâlpul stâng al porţii lui Bujor. Peste alte patru minute, reduta oaspeţilor a cedat. Tecsi a reuşit o intercepţie la 30 de metri, a pătruns spre poartă şi de la marginea careului a şutat plasat, în stânga lui Bujor, ieşit în întâmpinare. Jocul bun al elevilor lui Alic jr. nu s-a mai materializat cu goluri, deşi în minutul 27 alb-albaştri au realizat o fază de fotbal modern. Din trei pase, mingea a ajuns pe stânga, la Bloj, dar junele hunedorean s-a pierdut cu firea şi a întârziat şutul, fiind blocat. Prima ocazie adevărată a oaspeţilor s-a consemnat în minutul 37, când Rus a şutat de la 16 metri la colţul lung, însă mingea a trecut puţin pe lângă poartă. Din păcate, următoarea şansă a trupei lui Adrian Neaga nu a mai fost irosită. Zurbagiu a centrat de pe dreapta, mingea a trecut prin faţa lui Velici şi Susan, ambii fiind nemarcaţi în careul mic, şi ultimul a înscris simplu, de la trei metri.