COMUNITATE

Evenimente culturale organizate de Biblioteca Județeană „Ovid Densusianu” cu ocazia Anului Nou Chinezesc

Evenimente culturale organizate de Biblioteca Județeană „Ovid Densusianu” cu ocazia Anului Nou Chinezesc

Biblioteca Județeană „Ovid Densusianu” Hunedoara organizează luni, 11 februarie, ora 15.00, în incinta Deva Mall, etajul trei, Salle d’Or, o manifestare culturală prilejuită de trecerea în Anul Nou Chinezesc, anul 4717, anul Mistrețului de Pământ, care începe la 5 februarie, odată cu debutul primăverii chinezești.

Evenimentul este organizat cu sprijinul Consiliului Județean Hunedoara și în colaborare cu Liceul de Arte „Sigismund Toduță” din Deva, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu și Institutul Confucius din Sibiu.

În ultimii ani, Biblioteca Județeană participă activ, în parteneriat cu cele două instituții din Sibiu, la un amplu proiect menit să facă cunoscută civilizația și cultura chineză, tradițiile și limba chineză.

„Pe lângă activitățile didactice, în mod deosebit cursurile de limbă chineză care se bucură de mare succes, manifestările artistice oferite prietenilor noștri chinezi sunt foarte îndrăgite și apreciate de comunitatea locală din Deva. Dintre aceste activități, sărbătorirea Anului Nou Chinezesc reprezintă un moment de o mare frumusețe, plin de surprize și de culoare, în care tradițiile milenare ale poporului chinez se pun foarte bine în evidență. Și anul acesta, ne întâlnim cu partenerii noștri de proiect – Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu și Institutul Confucius din Sibiu – și sărbătorim împreună Anul Mistrețului de Pământ. Întreaga viață a chinezilor este așezată sub semnul celor 12 animale din calendarul chinezesc, animale care, se spune, influențează soarta celor născuți sub zodia lor și le împrumută  trăsături. Astfel, mistrețul transmite o energie puternică, iar cei născuți sub semnul lui dau dovadă de onestitate, sinceritate, ordine, disciplină, încredere în sine. Toate aceste valori le punem și noi la baza colaborării cu partenerii noștri de proiect, cu prietenii chinezi care ne împărtășesc cu atâta generozitate și competență cunoștințele și măiestria lor. Vom sărbători și noi trecerea în Anul Nou Chinezesc, Anul Mistrețului de Pământ, alături de colegii noștri chinezi, cărora le dorim să pășească în primăvara chinezească cu noi speranțe, cu încredere și cu bucurie. Toți cei care doresc să fie alături de noi și de colaboratorii noștri chinezi pentru a serba împreună intrarea în Anul Mistrețului de Pământ, care vor să cunoască mai profund cultura și tradițiile poporului chinez sunt așteptați la această manifestare culturală”, spune managerul Bibliotecii Județene „Ovid Densusianu”, Ioan Sebastian Bara.

program an nou chinezesc

Click to add a comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

eight + 1 =

Mai mult in COMUNITATE

Expoziție de fotografie Horea Preja – „Zona fără semnal”, la Galeria Națională de Artă „FORMA” din Deva

HunedoaraMea.ro9 februarie 2025
Târgul mărțișorului la Deva. Unde vor fi amplasate standurile cu mărțișoare

Târgul mărțișorului la Deva. Unde vor fi amplasate standurile cu mărțișoare

HunedoaraMea.ro8 februarie 2025
Concert caritabil cu părintele Radu Trifon și invitații săi, la Centrul Cultural „Drăgan Muntean”

Concert caritabil cu părintele Radu Trifon și invitații săi, la Centrul Cultural „Drăgan Muntean”

HunedoaraMea.ro7 februarie 2025

Au început înscrierile la Festivalul Naţional „Drăgan Muntean”, ediția a 12-a

HunedoaraMea.ro5 februarie 2025

Cursuri gratuite la Biblioteca Județeană „Ovid Densusianu” Hunedoara – Deva

HunedoaraMea.ro29 ianuarie 2025

Pe-al nostru steag e scris Unire… (A)

HunedoaraMea.ro23 ianuarie 2025

Atelier cu povești și jocuri pentru copii din familii vulnerabile

HunedoaraMea.ro20 ianuarie 2025

Manifestări cu ocazia Unirii Principatelor Române, organizate de Biblioteca Județeană din Deva

HunedoaraMea.ro16 ianuarie 2025

Undă verde pentru studiul de fezabilitate al proiectului TransRegio Hunedoara – Sântuhalm – Autostrada A1

HunedoaraMea.ro15 ianuarie 2025