ACTUALITATE

Fonduri de peste 7,4 milioane de euro din PNRR pentru Sarmizegetusa Regia şi Ulpia Traiana Sarmizegetusa

Fonduri de peste 7,4 milioane de euro din PNRR pentru Sarmizegetusa Regia şi Ulpia Traiana Sarmizegetusa

Siturile Sarmizegetusa Regia şi Ulpia Traiana Sarmizegetusa vor beneficia de fonduri în valoare de peste 7,4 milioane de euro, pentru restaurarea și punerea în valoare a acestor monumente istorice.

Consiliul Județean (CJ) Hunedoara a depus trei proiecte pentru cele două situri antice prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), iar contractele de finanţare au fost semnate miercuri, la sediul Ministerului Investiţiilor şi Proiectelor Europene.

“Aceste noi proiecte, pentru care am obținut fonduri prin PNRR, vin în completarea celor aflate deja în derulare și prin care cele două situri arheologice vor căpăta o mai mare vizibilitate, iar vestigiile pe care le dețin vor fi restaurate și înfățișate publicului într-o manieră nouă, profesionistă, adaptată cerințelor viitorului. (…) Județul Hunedoara este unul dintre cele mai bogate în monumente de mare însemnătate, în peisaje naturale și obiective culturale. Tocmai de aceea, am dorit să fructificăm orice oportunitate de a atrage fonduri pentru mai buna lor conservare, restaurare și punere în valoare”, a declarat președintele CJ Hunedoara, Laurențiu Nistor.

Unul dintre proiecte prevede resaturarea Terasei a X-a de la Sarmizegetusa Regia, din Zona Sacră. Celelalte două vizează intervenții în situl Ulpia Traiana Sarmizegetusa. Aici va fi restaurată intrarea în Forul lui Traian, va fi amenajat și punctul de acces în sit, unde va funcționa noul muzeu al sitului, un lapidariu, un punct de informare, și vor exista spații de primire, săli multifuncționale pentru activități, proiecții sau expoziții temporare.

Click to add a comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

12 − 7 =

Mai mult in ACTUALITATE

Insule ecologice digitalizate, la Deva, din fonduri europene

HunedoaraMea.ro9 martie 2023

PRESShub: Țările occidentale NU și-au retras ambasadele din Turcia, cu o zi înainte de cutremur

HunedoaraMea.ro14 februarie 2023

Peste 70.000 de consultații gratuite, în cabinetele medicale școlare din Deva

HunedoaraMea.ro14 februarie 2023

Al 10-lea proiect prin PNRR pentru municipiul Hunedoara. 3 milioane de lei pentru soluţii inteligente destinate transportului urban

HunedoaraMea.ro13 februarie 2023

Investițiile în domeniul cultural și evenimentele culturale din 2023, susținute de Consiliul Județean Hunedoara

HunedoaraMea.ro7 februarie 2023

A fost votat bugetul general al Devei pe acest an

HunedoaraMea.ro1 februarie 2023

Primele microbuze electrice circulă pe străzile Devei, în curse de probă

HunedoaraMea.ro31 ianuarie 2023

Bugetul municipiului Hunedoara, dedicat în principal investiţiilor în dezvoltarea oraşului

HunedoaraMea.ro30 ianuarie 2023

Lucrări finalizate pe lotul 3 al Culoarului Trafic Mureș Nord

HunedoaraMea.ro26 ianuarie 2023